Apel z okazji 11 listopada

miniatura

Apel z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

 

„Niepodległość - to takie trudne słowo…” (1918-2020)

 

 

 

Zachęcamy do podróży w głąb 1918 roku gdzie Warszawa stała u progu niepodległości…

Radość Polaków z odzyskania niepodległości opisano w pamiętniku z okresu I wojny światowej. Zapraszamy do zapoznania się z nastrojami, jakie panowały wśród mieszkańców Warszawy w pierwszych dniach wolności…

 

„Warszawa żyła w tych dniach na ulicach. […] Ludzie poruszali się szybko, każdy patrzył z ciekawością naokoło, każdy czegoś wyczekiwał, zawiązywały się rozmowy między ludźmi nieznajomymi. Niemców spotykało się niewielu i nie mieli już tak butnych min jak poprzednio, […] dyscyplina rozluźniła się, widziało się i czuło się już zupełną dezorganizację [brak dyscypliny] tej karnej armii. Ludność samorzutnie zaczęła rozbrajać żołnierzy [niemieckich], którzy poddawali się temu przeważnie bez protestu”.

Źródło: M. Jankowski, „11 listopada 1918 roku” [w:] „Warszawa w pamiętnikach pierwszej wojny światowej”, oprac. K. Dunin-Wąsowicz, Warszawa 1971, s. 486

 

W czasie I wojny światowej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego powstały polskie formacje wojskowe, które walczyły o niepodległość Polski.

Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski i Józef Piłsudski przyczynili się do odbudowy państwa polskiego. Ponadto starali się wywalczyć dla Polski korzystny przebieg granic po wojnie.

11 listopada 1918 roku dowództwo nad tworzonym wojskiem polskim objął Józef Piłsudski. Wkrótce potem stanął on na czele odradzającego się państwa.

 

Serdecznie zapraszamy na obejrzenie prezentacji oraz do wspólnego odśpiewania hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” w dniu 10.11.2020 r. o godz. 11.11 na lekcjach zdalnych na platformie Teams.

 

 

Agnieszka Borowiak

Patrycja Kuśnierczak

Magdalena Sobecka

Pliki do pobrania: