Dzień życzliwości

Dnia 7 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty z okazji Dnia Życzliwości, których organizatorką była p. Basia Kaczmarek.

Wprawdzie na całym świecie święto to przypada w trzeci czwartek listopada, a więc po pierwsze jest to święto „ruchome”, co oznacza, że może przypadać np. na dzień 22 lub 24 listopada. A po drugie u nas obchodziliśmy je jakby „po terminie”, jednak było to działanie zamierzone. Przecież życzliwym można, a nawet należy, być każdego dnia w roku, a nie jedynie w terminie, na który to święto przypada.

W naszej szkole w warsztatach udział wzięli uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej szkoły podstawowej z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

W programie warsztatów, poza dyskusją, znalazły się także zabawy, które szczególnie spodobały się uczniom. A były to:

1) Przekazanie sobie iskierki życzliwości- stojąc w kole przekazywaliśmy sobie dobrą energię przez uścisk dłoni osoby stojącej obok.

2) Tworzenie pajęczyny dobrych spojrzeń- przerzucając między sobą po kole kłębka wełny, przez co utworzyła się sieć podobna do pajęczyny, a symbolizująca istniejące w grupie relacje interpersonalne.

3) Ostatnim zadaniem praktycznym było stworzenie „ Fotografii życzliwych dłoni”- poprzez odciśnięcie zanurzonej w farbie dłoni każdego uczestnika warsztatów.

Na koniec spotkania pożegnaliśmy się z uśmiechem „przybijając sobie piątki” i wymieniając „żółwiki”.