O czym szumią rogalińskie dęby?

miniatura

Dnia 7 czerwca 2017 roku  w ramach programu „CZYTAJĄCE SZKOŁY” kampanii społecznej „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” uczniowie klas 1ug, 2aug,  3aug, 1app, 1bpp 2/3pp, 2pp wraz z wychowawcami i rodzicami wybrali się na wycieczkę do Rogalina. Celem wycieczki było: poznanie osobliwości przyrodniczych, dostrzeganie piękna rogalińskich dębów, propagowanie odpowiednich zasad zachowania się na terenach chronionych, kształtowanie świadomości konieczności ochrony przyrody oraz edukacja czytelnicza.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru do malowniczo usytuowanej, XIX-wiecznej kaplicy – Mauzoleum Raczyńskich. Ciekawostki o neoklasycystycznej kopii antycznej, rzymskiej świątyni Maison Carree w Nimes przedstawił Adam Hetman. Kolejną atrakcją turystyczną, którą podziwialiśmy był Pałac w Rogalinie, przed którym każda z klas wykonała pamiątkowe zdjęcie. Na samym wejściu na teren przypałacowy zachwycił nas ogród rokokowy, stanowiący pod względem kompozycji dopełnienie barokowego. Przestrzenie rozmieszczonych kul-lip skupiały uwagę naszych uczniów. Akcentami uzupełniającymi kompozycje ogrodu są kamienne wazony i rokokowe posągi. Następnie udaliśmy się do zachodniej części gdzie znajdują się pomnikowe okazy dębów szypułkowych. Najsłynniejszymi wśród nich są: „LECH”, „CZECH” i „RUS” o obwodach 635, 726 i 926 cm, o których ciekawostki przedstawili uczniowie: Filip Gbiorczyk, Katarzyna Kałucka, Angelika Bartkowiak, Agnieszka Splisgart, Natalia Połka, Krystian Krzykała. Uczestnicy w otoczeniu pomników przyrody jakimi są dęby z ciekawością wysłuchali legendy pt.: „O CZYM SZUMIĄ ROGALIŃSKIE DĘBY?” odczytanej przez Karolinę Czamańską oraz Emilię Jankowską.

Kolejnym etapem wycieczki była prezentacja prac wykonanych przez klasy pt.: „DRZEWO PRZYJACIEL CZŁOWIEKA”. Dalsza trasa spacerowa po Rogalińskim Parku Krajobrazowym odbyła się w kierunku dęba „Edwarda” o obwodzie 650cm, rosnącego na zboczu doliny Warty, o którym krótką prezentację przedstawiła Anna Kosmalska a grupa młodzieży zmierzyła obwód dębu. Na pochwałę zasługuje również fakt pokonania tak pięknej trasy przez osoby jeżdżące na wózkach. To był dla nich nie lada wyczyn – wąskie ścieżki o różnym nachyleniu w bliskim otoczeniu roślinności. Brawo: Szymon, Agnieszka i Natalia! Podziękowania dla wszystkich dzielnych pomocników – zwłaszcza, gdy trasa wiodła pod górkę.

Po edukacji czytelniczej nastał czas na gry i zabawy oraz relaks w trakcie pikniku.