"Spotkanie z Andersenem"

25 lutego 2019 roku w ramach programu „CZYTAJĄCE SZKOŁY” realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”, odbyło się w naszej szkole kolejne spotkanie z cyklu UCZNIOWIE PP DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ - CYKL SPOTKAŃ Z KSIĄŻKĄ „WIERSZYKI, BAŚNIE, BAJKI I BAJECZKI”. Tym razem uczniowie klasy Icpp, przeczytali młodszym kolegom i koleżankom baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”.

Jest to historia łabędziego pisklęta, które wykluło się w kaczym gnieździe. Pisklę ze względu na swój odmienny wygląd, nie zostaje życzliwie przyjęte na wiejskim podwórku. Wszyscy wyśmiewają się z niego i dokuczają mu, przez co czuje się odrzucone i bardzo cierpi, co w końcu doprowadza do tego, że postanawia opuścić swoją rodzinę i wyruszyć w świat. Długo szuka szczęścia i swojego miejsca na ziemi, a na swojej drodze spotyka wiele niebezpieczeństw. Na szczęście historia kończy się szczęśliwie, gdyż brzydkie kaczątko okazuje się być pięknym łabędziem, które odnajduje akceptację i miłość.

Baśń zawiera pouczenie, że inny, nie znaczy gorszy i aby nie oceniać nikogo po wyglądzie i na pierwszy rzut oka, gdyż to nie wygląd świadczy o człowieku, tylko jego wnętrze.

Po wysłuchaniu baśni uczniowie wykonali prace plastyczne.

opracowała Kinga Biszof