Wycieczka do Biskupina i Gniezna

miniatura

W dniach od 1 do 2 czerwca 2022r. klasy 2bpp, 3app, 3cpp, 6a wybrały się autobusem na  dwudniową wycieczkę do Biskupina i Gniezna. Wycieczka była zrealizowana w ramach projektu „Kulturalne pielgrzymowanie”.

Pierwszym przystankiem był rezerwat archeologiczny w Biskupinie, w którym znajduje się rekonstruowany prehistoryczny gród.  Wraz z przewodnikiem mieliśmy przyjemność przechadzać się po zrekonstruowanej mającej ok 2700 lat osadzie. Poznaliśmy życie dawnych ludzi z epoki kamienia, epoki brązu aż po epokę żelaza. Następnie zwiedzaliśmy muzeum archeologiczne, w którym znajduje się m.in.: makieta dawnego grodu, narzędzia codziennego użytku, biżuteria oraz zdjęcia z wykopalisk archeologicznych.

Chcąc poznać historię Gniezna -wybraliśmy się na Wzgórze Lecha. To właśnie tam stoi słynna archikatedra- Katedra Królów i św. Wojciecha oraz Muzeum Archidiecezjalne. Mieliśmy okazję być w miejscu, w którym odbyły się pierwsze koronacje królów Polski, m.in. Bolesława Chrobrego.

Następnego dnia wybraliśmy się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odkrywać ślady pierwszych Piastów. Po muzeum oprowadzał nas przewodnik, który od razu zaczarował naszą ekipę. Uczniowie chętnie słuchali i uczestniczyli w zajęciach z historii.

Kolejną atrakcją było szukanie królików gnieźnieńskich. Dlaczego królików? Dobre pytanie?  Przy pomocy aplikacji udawało nam się je namierzyć. Wracając pięknym bulwarem w kierunku katedry zatrzymaliśmy się na odpoczynek i zabawę na ściance wspinaczkowej i zjeżdżalni.

Tego dnia zobaczyliśmy wnętrze katedry oraz słynne drzwi gnieźnieńskie, na których wykute jest życie św. Wojciecha.

Następnie udaliśmy się na pyszny obiad, wykonaliśmy wspólne zdjęcia pod pomnikiem króla Polski Bolesława Chrobrego i przeszliśmy Traktem Królewskim.

Wróciliśmy szczęśliwi i pełni wrażeń do domu.

Wycieczka była dofinansowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną „Patrzmy Sercem”, Powiat Kościański i Gminę Miejską Kościan.

 

Organizator: K. Smoczyk, A. Hordecka, E. Kozłowska. 

Opracowała: K. Nowak.